• Majowe Święta

• Klasy I-III

Klasy IV-VIII

5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.

Potem rozpoczęła się część artystyczna, tym razem – na wesoło. Uczniowie klasy 7 a wraz z wychowawczynią przygotowali teleturniej pt. Nasza klasa. Motywem przewodnim  było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły TARGOWICA  i  PATRIOCI, rozpoczęli  swoje zmagania od bojowych okrzyków:

TARGOWICA  TO  TAJNE  STOWARZYSZENIE, NASZĄ  GÓRĄ  SZYBKIE  MYŚLENIE!

PATRIOCI  TO  DRUHOWIE  WIERNI  DLA  WROGÓW  ZAWSZE  NIEMIŁOSIERNI!

Następnie przechodzili różne konkurencje, rozpoczynając od języka polskiego, zadanie polegało na tym, by ułożyć krótką rymowankę na temat konstytucji. Kolejne zadanie dotyczyło historii i rozszyfrowania podanych dat. Troszkę więcej trudności było z matematyką,  jako pierwsi poprawny wynik działania podali PATRIOCI. Nadeszła kolej na lekcję geografii, prowadzący poprosił o zawiązanie kapitanom drużyn oczy, ich zadaniem było wskazać jeden z krajów sąsiadujących z Rzeczpospolitą, kierując się wskazówkami danymi im przez ich drużyny. Kolejne zadanie to lekcja sztuki, tu liczył się refleks – i jako pierwsi odpowiedzieli TARGOWICZANIE. Na zakończenie nadszedł czas na sportowy pojedynek, zadanie polegało na tym, że reprezentanci drużyn naprzemiennie wymieniali skutki uchwalenia Konstytucji 3 Maja i odrzucali piłkę przeciwnikom. Cały pojedynek zakończył się remisem, tak więc puchar Stanisława Augusta Poniatowskiego dostali kapitanowie obu drużyn.

Na zakończenie programu wszyscy uczestnicy zakończyli parafrazą: POLACY  NIE  GĘSI
            I  SWÓJ  ROZUM  MAJĄ, GDY  TRZEBA  SIĘ  POKŁÓCĄ, GDY  TRZEBA  JEDNAJĄ!

Ewa Boguszewicz

• Drodzy Rodzice i Uczniowie

Nastąpiła zmiana terminu sesji fotograficznej szkolnej i przedszkolnej. Zdjęcia fotograficzne w szkole i przedszkolu odbędą się 9 maja 2022 r. w poniedziałek.

• Dzień Języka Niemieckiego

• Co roku na przełomie marca i kwietnia odbywają się w naszej szkole Dni Języków Obcych (języka angielskiego i języka niemieckiego). W tym roku szkolnym Dni Języka Niemieckiego odbywały się na początku kwietnia pod hasłem: „Deutsch lässt sich mögen” i przybrały formę gier oraz zabaw w języku niemieckim. Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie grali w gry w języku niemieckim, utrwalali i  poszerzali słownictwo, rywalizowali między sobą, wykazywali się pomysłowością, a także refleksem.

Klasy IV-V grały w: Koło fortuny w języku niemieckim, grę: „Krety o rety! Ponadto chętni uczniowie rozwiązywali quizy w aplikacji Quizizz. Klasy starsze, tj. klasy VII i VIII grały w państwa miasta w języku niemieckim (Staaten – Städte), co okazało się nie aż takie trudne, jeżeli zna się słownictwo lub wie się gdzie i w jaki sposób można znaleźć przydatne słówka. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.

Małgorzata Spała

• Sąd nad Pinokiem

• Po omówieniu lektury „Pinokio” uczniowie klasy 4. wzięli udział  w nietypowej lekcji – rozprawie sądowej, podczas której oceniali zachowanie głównego bohatera książki Carlo Collodi. Wszystko odbyło się jak w prawdziwym sądzie. Był sędzia - Julia, prokurator - Zuzanna, obrońca - Maja, powoływani byli świadkowie. Pinokio - Wiktor został oskarżony o negatywne zachowanie wobec ojca, ucieczkę z domu, próbę zbicia Świerszcza, doprowadzenie do ciężkiej choroby Wróżki, kradzież winogron, oszustwa.

Po przedstawieniu zarzutów oskarżony został przesłuchany. Następnie zeznania składali świadkowie – Wróżka - Blanka, Świerszcz - Lilia, Dżepetto - Filip, Dyrektor Teatru Marionetek – Wiktor W. , Lis - Zofia, Kot – Julia K., Wieśniak - Karol. Po  wysłuchaniu świadków głos zabrał prokurator. Wskazał na błędy, które popełnił oskarżony, zwrócił uwagę na jego lekkomyślność i naiwność. Uważał, że Pinokio powinien ponieść zasłużoną karę.

W obronie pajaca wystąpił obrońca, powołał się na dobro, jakie Pinokio wyświadczył. Docenił jego chęć zmiany w chłopca. Mówił o tym, że zaczął się uczyć  i ciężko pracował, aby pomóc Wróżce. Następnie udzielono głosu oskarżonemu, który obiecał odzyskać utracone zaufanie bliskich, oddać pieniądze i odkupić swoje winy.

Sąd udał się na naradę, po czym ogłoszono wyrok. Pinokio został uznany za winnego zarzucanych mu czynów, ale karę dostał łagodną…

Lekcją, choć niecodzienna, była świetną okazją do poznania pracy sądu oraz kształcenia umiejętności psychospołecznych. Uczniowie, wchodząc w poszczególne role, dobrze się bawili, jednocześnie rzetelnie powtarzając treść lektur oraz rozwijając trudną sztukę argumentowania.

Ewa Boguszewicz

• Międzynarodowy Dzień Teatru w klasie II

• Klasa II podjęła wyzwanie i przygotowała mini przedstawienie, pt. "Dbamy o nasze środowisko". Dzieci nauczyły się kwestii i pięknie przedstawiły swoje role, swoimi strojami stworzyły piękny klimat. Kolejnym etapem było odegranie scenek dramowych z wykorzystaniem pacynek,które wykonały podczas warsztatów plastycznych.

Zabawa była przednia. Zajęcia praktyczne połączone z teorią na temat rodzajów teatru okazały się ciekawe i owocne.

• Wiosna w ogrodzie

• Uczniowie klasy I odwiedzili ogród pani Angeliki. Celem zajęć było przyswojenie wiedzy dotyczącej rozwoju, hodowli i uprawy roślin. Uczniowie wcielili się w rolę ogrodników. Wysiewali sałatę, pomidory, zioła. Posadzili również sadzonki truskawek, które zabrali ze sobą do domu. Dziękujemy pani Angelice za gościnność i pyszny poczęstunek.