• Sukcesy naszych uczennic!

          • 25 kwietnia odbyły się  Konfrontacje Lubuskie 2023  w Nowej Soli. W zawodach,w których uczestniczyło kilka szkół tańca, Blanka i Maja wraz ze swoim zespołem zajęły I miejsce, tym samym dostając się do Wojewódzkiego finału. Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Jest to święto ustanowione przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej.  Z tej okazji w dniach od 24-26 kwietnia w naszej szkole odbyły się następujące działania promujące książkę i czytanie: 

            • czytanie fragmentów książki,
            • poznanie budowy książki,
            • konkurencja koło fortuny z cytatem książkowym.

            Młodsi uczniowie mieli okazję poznać budowę książki oraz stworzyć klasowy album fotograficzny z wydarzeń szkolnych.

          • Dzień Ziemi w klasie I

          • Dziś Panie z GOK w ramach realizacji swojego projektu "Dyskusujny Klub Książki odwiedziły dzieci z klasy I. Zadaniem uczniów było przeczytanie tekstu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz wykonanie kontynentów na kuli, a także na konturach naszego kraju wykleić go w barwach biało-czerwonych.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi



          •  

            Kształtowanie świadomości społecznej w zakresie dbałości o środowisko naturalne to jedno z zadań Szkolnego Programu Wychowawczo Profilaktycznego.

            Zależy nam na kształtowaniu i rozwijaniu u naszych uczniów postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczestniczyliśmy w corocznej Akcji Sprzątania Świata, dbamy o odpowiednie segregowanie odpadów na terenie szkoły.

            Z okazji Dnia Ziemi została zorganizowana wystawa najciekawszych  prac plastycznych  ,, Ziemia nasza planeta”.

             

          • Realizacja programu "Przyjaciele Zippiego"

          • W naszej szkole realizowany jest program pn. „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u  dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Co ważne, program nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

            Programem zostali objęci wszyscy uczniowie klasy 1, zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

            Na poczatku zajęć uczniowie własnoręcznie przygotowali figurki „Zippiego”, które zabrały ze sobą do domu. Na potrzeby programu przygotowano patyczaka Zippiego, który towarzyszy uczniom podczas każdych zajęć. 

            Zrealizowano już w całości trzy części programu pn. „Uczucia”, „Komunikacja”, „Zdobywanie przyjaciół”. Tematyka obejmowała uczucia: smutku, radości, złości, zazdrości i zdenerwowania oraz w zakresie komunikacji: słuchanie i proszenie o pomoc. 

            Dzieci bardzo chętnie biorą udział w spotkaniach z Zippim i jego przyjaciółmi.

            Uczniowie mają mnóstwo ciekawych pomysłów, jak rozwiązywać różne problemy oraz
            z zaangażowaniem opowiadają o sytuacjach, jakie zdarzają im się w życiu.

            W dalszej pracy będą realizowane kolejne części programu, tj. rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze zmianami i stratami, radzenie sobie z trudnościami.

            Anna Szulgo – pedagog szkolny, realizator programu „Przyjaciele Zippiego”

          • Spotkanie z zwierzętami - wykorzystując okulary i kostki VR

          • Już po raz kolejny, podczas zajęć informatycznych uczniowie mogli trzymać w rękach małe stworzenia w tym owady, pająki wykorzystując przy tym kostki i okulary VR .

            Duże wrażenie zrobiło na wszystkich spotkanie ze zwierzętami, zwłaszcza z rekinem, w formacie 3D w okularach VR.

          • Mobile Laboratorium Przyszłości

          • 04 kwietnia br. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w Mobilnym Laboratorium Przyszłości. Zajęcia warsztatowe przybliżyły uczniom możliwości drukarki 3D - interesującego urządzenia, które wcale nietrudno obsługiwać. Wielką frajdę ma się, gdy można zaprogramować i wydrukować sobie na przykład...gwizdek dla wychowawcy. Druga część zajęć polegała na  wykorzystaniu okularów VR. Uczniowie mogli oglądać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię.  Zajęcia w Mobilnym Laboratorium trwały zdecydowanie za krótko dla zaciekawionych uczniów.

          • Laboratorium funduszu sołeckiego

          • Realizujemy w naszej szkole cykl warsztatów w ramach projektu “Szkolne laboratorium funduszu sołeckiego”, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Młody Samorząd w Nowej Soli. 

            Zadaniem projektu jest zapoznanie uczniów w wieku 10 - 14 lat jak funkcjonuje fundusz sołecki. W projekcie bierze udział 100 uczniów z całego powiatu. W naszej szkole to dziesięcioro uczniów z klasy szóstej. 29 marca braliśmy udział w żywej lekcji w Urzędzie Gminy w Kolsku. Uczniowie spotkali się z panem wójtem Henrykiem Matysikiem, radnymi i pracownikami urzędu. Dzięki pani sekretarz - Renacie Chodak uczniowie mieli okazję od podszewki dowiedzieć się, jak działają organy samorządu terytorialnego, jakie zadania podejmują. Uczniów najbardziej zainteresowały finanse, a szczególnie podatki. Kilkoro z nich już zadeklarowało chęć pracy w na polu samorządowym. 

            Takie projekty prowadzą do popularyzacji postaw obywatelskich, zaangażowania młodzieży w bycie aktywnym obywatelem i aktywizacji społeczności lokalnej. Gwarantują dalszy rozwój naszego regionu. 

             

            Koordynator projektu

            Kamila Kowalczyk