Dzień Dziecka w klasach I-III
- 72
Poznajemy zawody
W tym tygodniu gościła u nas mama naszej uczennicy z zawodu pielęgniarka, która podzieliła się doświadczeniem wykonywanej przez siebie pracy. Pani Marzena podkreśliła, że praca jest bardzo odpowiedzialna, nie zawsze miła i przyjemna, jednak niezwykle satysfakcjonująca. Dzieci się jednak nie zraziły i już dziś wyraziły chęć zostania w przyszłości właśnie pielęgniarką.
19
Innowacja pedagogiczna w kl.2" Tabliczka mnożenia królową liczenia"
- 7
Lekcja w terenie - klasa I
- Dziś uczniowie klasy I zaopatrzeni w narzędzia przyrodnika wyruszyli w teren.Lekcje w terenie są źródłem a także okazją do zdobywania praktycznych umiejętności.20
Dzień Mamy i Taty w klasach I-III
- 52
Spotkanie z Kapitanem
Dziś w naszej szkole zacumowal kapitan nowosolskiego galara Andrzej Dela.Pan Andrzej podzielił się ciekawostkami o Odrze oraz promował książeczkę "Opowieści z łódeczki". Uczniowie klasy pierwszej z chęcią odpowiadali na zagadki Kapitana Andrzeja.
Na pamiątkę dostali książkę i certyfikaty. Sami odwdzięczyli się projektami okładki książki. Może w przyszłości Kapitam je wykorzysta. Bardzo ciekawe i owocne spotkanie.
10
Piesza wycieczka przyrodnicza w klasie III
Piękna leśna trasa, wspaniała natura wokół, wspólny marsz, prace w ogrodzie,zabawa , poczęstunek to wszystko i wiele innych atrakcji już za nami . Było aktywnie, wesoło ,przepięknie spędzony czas!
42
Święta majowe
5 maja w naszej szkole uczciliśmy święta majowe, przede wszystkim Dzień Flagi, który jest symbolem wolnego i niepodległego państwa oraz 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Była wyrazem i wynikiem dążeń patriotów do uratowania niepodległości Rzeczypospolitej. Kolejnym ważnym elementem, na który zwróciliśmy uwagę jest szacunek do symboli narodowych. Troje uczniów wcieliło się w postacie symboli narodowych, przedstawiło się i powiedziało, co im na sercu leży… Po uroczystym apelu, każdy z uczestników otrzymał kupon z zadaniami do wykonania.
Myślę, że to nasze wydarzenie przypomniało ważne wydarzenia z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
Ewa Boguszewicz
13
Indywidualne biegi przełajowe w ramach LOM na etapie powiatu i województwa
W czwartek (13.04) w Nowej Soli odbyły się powiatowe biegi przełajowe w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie : Blanka Śliwińska, Lilia Bordeianu, Julia Parcej, Zofia Jankowiak, Oskar Bordeianu, Ksawery Skrzypczak, Krzysztof Matysik, Wiktor Wojtkowiak. Uczniowie rywalizowali na trudnej trasie na dystansie około 800 m. Na zawody wojewódzkie zakwalifikowali się: Blanka Śliwińska I miejsce w powiecie oraz Oskar Bordeianu V miejsce w powiecie. Finał wojewódzki odbył się w czwartek (20.04) w Babimoście. W każdym biegu startowało około 100 zawodników z całego województwa. Blanka Śliwińska zajęła bardzo dobre III miejsce w swoim biegu, a Oskar Bordeianu przybiegł w połowie stawki.
Tomasz Harasimowicz
12
Sukcesy naszych uczennic!
25 kwietnia odbyły się Konfrontacje Lubuskie 2023 w Nowej Soli. W zawodach,w których uczestniczyło kilka szkół tańca, Blanka i Maja wraz ze swoim zespołem zajęły I miejsce, tym samym dostając się do Wojewódzkiego finału. Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej. Z tej okazji w dniach od 24-26 kwietnia w naszej szkole odbyły się następujące działania promujące książkę i czytanie:
- czytanie fragmentów książki,
- poznanie budowy książki,
- konkurencja koło fortuny z cytatem książkowym.
Młodsi uczniowie mieli okazję poznać budowę książki oraz stworzyć klasowy album fotograficzny z wydarzeń szkolnych.
43
Dzień Ziemi w klasie I
Dziś Panie z GOK w ramach realizacji swojego projektu "Dyskusujny Klub Książki odwiedziły dzieci z klasy I. Zadaniem uczniów było przeczytanie tekstu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz wykonanie kontynentów na kuli, a także na konturach naszego kraju wykleić go w barwach biało-czerwonych.
2
Eksperymenty przyrodnicze kl. 2
- 1
Dzień Ziemi w klasie II
- 9
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Kształtowanie świadomości społecznej w zakresie dbałości o środowisko naturalne to jedno z zadań Szkolnego Programu Wychowawczo Profilaktycznego.
Zależy nam na kształtowaniu i rozwijaniu u naszych uczniów postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczestniczyliśmy w corocznej Akcji Sprzątania Świata, dbamy o odpowiednie segregowanie odpadów na terenie szkoły.
Z okazji Dnia Ziemi została zorganizowana wystawa najciekawszych prac plastycznych ,, Ziemia nasza planeta”.
3
Realizacja programu "Przyjaciele Zippiego"
W naszej szkole realizowany jest program pn. „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Co ważne, program nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Programem zostali objęci wszyscy uczniowie klasy 1, zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
Na poczatku zajęć uczniowie własnoręcznie przygotowali figurki „Zippiego”, które zabrały ze sobą do domu. Na potrzeby programu przygotowano patyczaka Zippiego, który towarzyszy uczniom podczas każdych zajęć.
Zrealizowano już w całości trzy części programu pn. „Uczucia”, „Komunikacja”, „Zdobywanie przyjaciół”. Tematyka obejmowała uczucia: smutku, radości, złości, zazdrości i zdenerwowania oraz w zakresie komunikacji: słuchanie i proszenie o pomoc.
Dzieci bardzo chętnie biorą udział w spotkaniach z Zippim i jego przyjaciółmi.
Uczniowie mają mnóstwo ciekawych pomysłów, jak rozwiązywać różne problemy oraz
z zaangażowaniem opowiadają o sytuacjach, jakie zdarzają im się w życiu.W dalszej pracy będą realizowane kolejne części programu, tj. rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze zmianami i stratami, radzenie sobie z trudnościami.
Anna Szulgo – pedagog szkolny, realizator programu „Przyjaciele Zippiego”
15
Spotkanie z zwierzętami - wykorzystując okulary i kostki VR
Już po raz kolejny, podczas zajęć informatycznych uczniowie mogli trzymać w rękach małe stworzenia w tym owady, pająki wykorzystując przy tym kostki i okulary VR .
Duże wrażenie zrobiło na wszystkich spotkanie ze zwierzętami, zwłaszcza z rekinem, w formacie 3D w okularach VR.
1
Mobile Laboratorium Przyszłości
04 kwietnia br. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w Mobilnym Laboratorium Przyszłości. Zajęcia warsztatowe przybliżyły uczniom możliwości drukarki 3D - interesującego urządzenia, które wcale nietrudno obsługiwać. Wielką frajdę ma się, gdy można zaprogramować i wydrukować sobie na przykład...gwizdek dla wychowawcy. Druga część zajęć polegała na wykorzystaniu okularów VR. Uczniowie mogli oglądać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię. Zajęcia w Mobilnym Laboratorium trwały zdecydowanie za krótko dla zaciekawionych uczniów.
15
Konkurs recytatorski
Dnia 31 marca nasi uczniowie wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim.
15
Laboratorium funduszu sołeckiego
Realizujemy w naszej szkole cykl warsztatów w ramach projektu “Szkolne laboratorium funduszu sołeckiego”, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Młody Samorząd w Nowej Soli.
Zadaniem projektu jest zapoznanie uczniów w wieku 10 - 14 lat jak funkcjonuje fundusz sołecki. W projekcie bierze udział 100 uczniów z całego powiatu. W naszej szkole to dziesięcioro uczniów z klasy szóstej. 29 marca braliśmy udział w żywej lekcji w Urzędzie Gminy w Kolsku. Uczniowie spotkali się z panem wójtem Henrykiem Matysikiem, radnymi i pracownikami urzędu. Dzięki pani sekretarz - Renacie Chodak uczniowie mieli okazję od podszewki dowiedzieć się, jak działają organy samorządu terytorialnego, jakie zadania podejmują. Uczniów najbardziej zainteresowały finanse, a szczególnie podatki. Kilkoro z nich już zadeklarowało chęć pracy w na polu samorządowym.
Takie projekty prowadzą do popularyzacji postaw obywatelskich, zaangażowania młodzieży w bycie aktywnym obywatelem i aktywizacji społeczności lokalnej. Gwarantują dalszy rozwój naszego regionu.
Koordynator projektu
Kamila Kowalczyk
17
Archiwum Aktualności