W dniach 25.09 – 27.09.2024r. uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Konotopie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
Na zorganizowanie wycieczki pozyskane zostało dofinansowanie Ministerstwa Edukacji w ramach projektu „Podróże z klasą”. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat tradycji, kultury, historii naszej stolicy i jednocześnie naszego kraju.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Po sześciogodzinnej podróży, pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. Mogliśmy tutaj podziwiać wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznać historię Zamku. Zachwyciły nas bogate, pełne przepychu Apartamenty Królewskie oraz interesująca kolekcja sztuki Zamku mieszcząca się w Galerii Arcydzieł. Na Placu Zamkowym mogliśmy zobaczyć pomnik króla Zygmunta III Wazy. Urzekający był widok Rynku Starego Miasta. Odbyliśmy spacer wzdłuż murów obronnych, zobaczyliśmy Starą Prochownię, Barbakan, Pomnik Syrenki Warszawskiej. Na koniec dnia zwiedziliśmy muzeum patronki naszej szkoły, Marii Skłodowskiej Curie, znajdujące się przy ul. Freta 16.
Kolejny dzień wycieczki również był bardzo intensywny. Wybraliśmy się do Łazienek Królewskich, czyli letniej rezydencji Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Barokowy obiekt wraz z przyległym doń parkiem powstał w XVIII wieku. Spacerując alejkami podziwialiśmy wiele wolnostojących rzeźb, Amfiteatr oraz niesamowity Pałac na Wodzie. W oddali widzieliśmy Starą Oranżerię, służącą niegdyś królowi do uprawy i hodowli egzotycznych roślin. W takcie przechadzki zauroczył nas Biały Domek, który król wybudował specjalnie dla swojej rodziny. Na koniec naszego pobytu w Łazienkach odpoczywaliśmy w Parku nieopodal urokliwej fontanny, przy której znajduje się Pomnik Fryderyka Chopina. To właśnie tam odbywają się letnie koncerty plenerowe.
Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Następnym punktem programu był Stadion Narodowy. Duże wrażenie zrobiła na nas wielkość tego obiektu oraz spora liczba schodów do pokonania. W końcu dotarliśmy na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać całą panoramę stadionu. Byliśmy świadkami pracy wielu osób, które w tym czasie przygotowywały ten obiekt do koncertu. Spod Stadionu autokarem przejechaliśmy w okolice Pałacu Kultury i Nauki, aby spacerem dotrzeć pod pomnik Syrenki Nadwiślańskiej. Dla wielu uczniów naszej szkoły nowym doświadczeniem był przejazd linią metra. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy Muzeum Niepodległości, okryty złą sławą Pawiak, byłą siedzibę Gestapo podczas II wojny światowej. Widok cel, odsłuchane relacje byłych więźniów „Pawiaka”, pozostałe po nich rzeczy osobiste, listy do krewnych, z pewnością długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.
Następnie udaliśmy się na Plac Marszałka Józefa Piłsudzkiego, pod Grób Nieznanego Żołnierza, będącego pamiątką i hołdem żołnierzom, którzy złożyli swoje życie w ofierze w walce o wolność i niepodległość. Tam z zainteresowaniem podglądaliśmy żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pełniących w tym czasie honorową wartę przed Grobem. Mogliśmy również obserwować zmianę warty o godzinie 18.00. Spacerem przez Ogrody Saskie powróciliśmy do autokaru, który odwiózł nas do hotelu.
Jednym z ostatnich elementów trzeciego dnia wycieczki były odwiedziny Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Spoczywają na nim żołnierze wszystkich powstań, od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego i wojen od połowy XIX wieku, działacze niepodległościowi, społeczni, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, osoby znane ze świata sztuki, polityki. Ich mogiły znajdują się w Alejach Zasłużonych. Uwagę uczniów przykuła kwatera przypisana poległym z Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. W sumie 174 grobów, młodych ludzi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Ich cechą charakterystyczną są białe brzozowe krzyże umocowane na każdej mogile. Spoczywają tu m. in. Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek”, Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”, Jan Bytnar ps. „Rudy” – czyli główni bohaterowie naszej lektury w klasie ósmej, jaką są „Kamienie na szaniec”. Na Cmentarzu powązkowskim spoczywa również Aleksander Kamiński – autor wyżej wymienionej książki.
Na zakończenie naszej wycieczki pojechaliśmy do Sulejówka, by zwiedzić muzeum poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudzkiemu. Wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych Polaków została przygotowana w bardzo nowoczesnej formie. W bardzo ciekawy dla młodszych uczniów oraz młodzieży sposób, przybliża, przywraca i propaguje pamięć o życiu, dokonaniach i dziedzictwie Marszałka. Jest przestrzenią, w której historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków. Muzeum gromadzi zabytki i przedmioty związane z Józefem Piłsudskim, z epoką, w której żył i działał. Zbiory obejmują okres od powstania styczniowego do końca życia Piłsudskiego, a także świadectwa pamięci o Marszałku, aż po dzień dzisiejszy.
Późnym wieczorem, 27 września, wróciliśmy do Konotopu. Wizyta w Warszawie była dla nas ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Małgorzata Spała