Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
- 43
Wręczenie nagród dla oszczędzających uczniów
Uczniowie naszej szkoły oszczędzają pieniądze w SKO przy Banku Spółdzielczym w Nowej Soli z punktem kasowym w Kolsku. Podobnie, jak to było w zeszłym roku, Bank ufundował drobne upominki dla uczniów. Zachęcamy innych uczniów do przyłączenia się do SKO.
opiekun Anna Zięciak
11
Wizyta u bartnika
Uczniowie klas I-III odbyli wizytę u bartnika, który w ciekawy sposób przybliżył nam tajniki swojej pracy. Pokazał nam różne rodzaje uli oraz opowiedział, jak wygląda codzienna opieka nad pszczołami. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje miód i dlaczego pszczoły są tak ważne dla środowiska. Wspólnie spędziliśmy czas przy ognisku, piekąc kiełbaski i dzieląc się wrażeniami. Było to bardzo ciekawe i miłe doświadczenie.
Klasa II i III
72Klasa I
17
Eksperymentujemy - zajęcia w kl.1
- 3
Czytam i rysuję - projekt czytelniczy w kl. 1
- 1
Nocka w szkole na zakończenie klasy III.
- 12
#Czytanie na Polanie
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – „Czytanie na polanie". Była to forma aktywnego i twórczego świętowania literatury oraz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Uczestnicy rozpoczęli przygodę od czytelniczego pikniku na kocach, gdzie w cieniu drzew oddawali się lekturze ulubionych książek.
Następnie odbyły się podchody czytelnicze – drużynowa gra terenowa z literackimi zadaniami. Uczestnicy m.in.:
- ułożyli hasło promujące czytanie z liter ukrytych w kopertach,
- odszukali książkę na podstawie opisu bohaterki,
- rozwiązali krzyżówkę literacką i złożyli rozsypany cytat,
- wyszukali w bibliotece tytuły książek zaczynające się na litery wyrazu: KOMIKS,
- wzięli udział w wyścigu z tytułami – czytelniczej sztafecie, w której dopasowywali tytuły książek do ich autorów (np. „Mikołajek” – René Goscinny, „Katarynka” – Bolesław Prus),
- rozwiązali finałową zagadkę – gdzie ukryte było „książkowe schowanko” z nagrodami.
Wydarzenie połączyło zabawę, aktywność fizyczną i kontakt z literaturą. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zadaniach, wykazując się wiedzą, kreatywnością i współpracą zespołową.
20
Indywidualne biegi przełajowe w ramach LOM na etapie powiatu i województwa oraz Powiatowy Turniej w piłce nożnej w Nowej Soli
W II semestrze roku szkolnego 2024/2025 w Nowej Soli odbyły się indywidualne i drużynowe powiatowe biegi przełajowe w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Blanka Śliwińska, Oskar Bordeianu, Karol Bosy, Ksawery Skrzypczak. Uczniowie rywalizowali na trudnej trasie, na dystansie około 800 m. Na zawody wojewódzkie zakwalifikowali się: Blanka Śliwińska - I miejsce w powiecie oraz Oskar Bordeianu - V miejsce w powiecie. Finał wojewódzki odbył się w Babimoście. W każdym biegu startowało około 100 zawodników z całego województwa. Blanka Śliwińska zajęła I miejsce w swoim biegu, a Oskar Bordeianu zajął 52 miejsce.
Od kwietnia do czerwca Blanka Śliwińska rywalizowała w Nowej Soli w Czwartkach LA reprezentując naszą szkołę w skoku w dal i biegu na 100 m.
W kwietniu chłopcy z klas IV - VI wzięli udział w powiatowym turnieju piłki nożnej w Nowej Soli zajmując IV miejsce. Na turnieju rozegrali 4 mecze z drużynami z Nowej Soli i Kożuchowa (jedna wygrana, jeden remis, dwie porażki). Szkołę reprezentowali: Antoni Dembicki, Mikołaj Rekiel, Filip Zielonka, Fabian Szczerbiński, Szymon Dorniak, Feliks Baliński, Filip Toczyka, Kacper Zielonka.
Tomasz Harasimowicz
5
Wycieczka do Wrocławia
W piątek, 13 czerwca 2025 roku, uczniowie z Konotopu wybrali się na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Celem wyprawy było poznanie ciekawych miejsc stolicy Dolnego Śląska oraz wspólne spędzenie czasu poza szkołą.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Afrykarium – unikalnego na skalę światową obiektu prezentującego faunę i florę Afryki. Uczniowie z zachwytem obserwowali egzotyczne ryby, hipopotamy, krokodyle oraz inne zwierzęta zamieszkujące ten kontynent. Następnie grupa udała się na wrocławski rynek, gdzie podziwiano piękną architekturę oraz fontannę przy Ratuszu. W czasie przerwy uczniowie mieli możliwość zjedzenia posiłku w wybranym przez siebie lokalu na rynku.
Ostatnim punktem wycieczki było MovieGate – niezwykła atrakcja mieszcząca się w podziemiach pl. Solnego, łącząca kino, historię i elementy sztuki filmowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne rekwizyty z hollywoodzkich produkcji oraz uczestniczyć w ciekawych prezentacjach.
Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
42
Konkurs plastyczny "Moje wymarzone wakacje " w klasie 2
Konkurs plastyczny w klasie 2
W klasie drugiej odbył się konkurs plastyczny pt." Moje wymarzone wakacje". Odbyło się tajne głosowanie wśród uczniów klas pierwszej i trzeciej i wyłonieni zostali zwycięzcy:1 miejsce - Zofia 2 miejsce - Milan3 miejsce - Emilia.
Wszystkie dzieci zostały obdarowane kreatywnymi nagrodami.
2W czerwcu w klasie 2 odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Moje wymarzone wakacje”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i kreatywnością przedstawili swoje marzenia o idealnych wakacjach – nie zabrakło plaż, gór, wycieczek, przygód i pięknych krajobrazów. Każda praca była wyjątkowa i pokazywała, jak różne mogą być dziecięce marzenia.
Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, zdolności plastycznych oraz umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.
Komisja konkursowa, w skład, której wchodzili uczniowie klas pierwszej i trzeciej miała trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace zasługiwały na wyróżnienie. Ostatecznie przyznano nagrody i dyplomy dla autorów najciekawszych prac. Zwycięzcy otrzymali upominki, a ich prace zostały wyeksponowane w klasie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie!
Szkolny "Mam talent"
Szkolny "Mam Talent" – sukces pełen emocji i smaku!
Za nami wyjątkowy dzień – w naszej szkole odbyła się edycja szkolnego „Mam Talent”! Dzieci zaprezentowały swoje niesamowite talenty – od śpiewu, przez taniec, aż po ciekawe występy artystyczne. Publiczność dopisała, atmosfera była gorąca, a emocji nie brakowało!
Z radością ogłaszamy zwycięzców:
I miejsce – Aleksandra P. i Maja O., które wystąpiły w duecie, zachwycając jury i publiczność niesamowitą energią i zgraniem na scenie!
II miejsce – Julia K., której występ urzekł wszystkich wyjątkową wrażliwością i talentem.
III miejsce – Milena Cz., która zdobyła serca publiczności swoim niezwykłym występem.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy odwagi i talentu – jesteśmy z Was dumni! Nie sposób nie wspomnieć o naszym gościu specjalnym – Panu Mateuszu Małeckim, który swoimi słowami wsparcia i motywacji dodał skrzydeł młodym artystom. Dziękujemy za obecność!
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli i Młodziezowe i Dziecięcej Drużynie Pożarniczej udało się nam sprzedać mnóstwo pyszności w czasie kiermaszu, podczas którego zebraliśmy aż 2701,60 zł!
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sukcesu tego wydarzenia – to dowód na to, że razem możemy więcej!
To był dzień pełen uśmiechów, radości i wspólnego przeżywania pasji. Takie chwile budują nie tylko szkolną społeczność, ale i piękne wspomnienia na całe życie. Dziękujemy, że byliście z nami! 🎉
25
PREZYDENCJA Polski w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 r. Polska ponownie objęła przewodnictwo w Radzie UE. Przez sześć miesięcy Polska będzie zarządzać ważnymi dla UE i państw członkowskich procesami, pośredniczyć w negocjacjach i szukać niezbędnych kompromisów, a to wszystko w czasie, gdy decydują się kwestie kluczowe dla całej Europy. Prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie wspierać działania wzmacniające bezpieczeństwo europejskie m.in.
w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym oraz informacyjnym.
W związku z tym wydarzeniem nasza szkoła włączyła się w działania edukacyjne nawiązujące do tematyki prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
W lutym na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki o Unii Europejskiej
i przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Na lekcji historii uczniowie poznali historię i struktury Unii Europejskiej, a na lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy ósmej poznali działania związane przewodnictwem Polski
w Radzie Unii Europejskiej i wykonali prasówki na ten temat. Równolegle
w każdej klasie na lekcji plastyki realizowane były projekty edukacyjno-artystyczne:kl. 4. – Symbole narodowe
Kl. 5. – Jestem Polkiem, jestem Europejczykiem
Kl. 6. – Kraje Europy
Kl. 7. – Kraje UE – w formie puzzli
Wszystkie inicjatywy realizowane w naszej szkole przyczyniły się do promowania wiedzy o Unii Europejskiej i roli Polski jako państwa przewodniczącego w Radzie Unii Europejskiej. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękuję.
Ewa Boguszewicz
SZKOLNY DZIEŃ MAMY I TATY czyli połączenie dwóch wyjątkowych dni w jeden
,,Matki dają naszemu duchowi ciepło, a ojcowie — światło”/ Jean Paul Sartre
Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Dzień Ojca jest się oficjalnie świętem od 1965 roku.
Uczniowskim sposobem na celebrację Dnia Matki i Dnia Ojca był Koncert Życzeń. W roli głównej wystąpił Szkolny Chór , w pozostałych przedstawiciele poszczególnych klas.
I jak na Koncert Życzeń przystało byli i konferansjerzy. Kevinowi weteranowi konferansjerki towarzyszyła Zuzia, dla której był to pierwszy występ w tak odpowiedzialnej roli.
Koncert dedykowany był Wszystkim Rodzicom w podziękowaniu za ich miłość, troskę, wyrozumiałość, za to że mimo problemów zawsze uśmiechają się do swoich dzieci, kochają i akceptują swoje dzieci za to, kim są i jakie są.
A dziękować można przecież na różne sposoby, ważne żeby podziękowania i życzenia były szczere .Tak więc w Szkolnym Koncercie Życzeń był wiersz, piosenka, taniec , kabaretowe scenki,wiersze autorstwa uczniów i życzenia prosto z serca.
Rodzice docenili gorącymi oklaskami wszystkich grupowych i indywidualnych wykonawców: Sarę i Pawła i ich poetycki debiut, klasy I-III ich ,,Mamusiowe wiadomości„ i układ taneczny do piosenki:„Mama – I Love You!”, młodych aktorów z klasy IV ( i ich oryginalne kostiumy teatralne) w scence rodzajowej ,,Kwiatowy armagedon”, Julkę z klasy V i jej wykonaniu pełnego wigoru tańczonego w tempie 4/4 Juvie, Krzysia, Darka i Julię za ich życzeniach pełne miłości ,szacunku i dziecięcej wdzięczności. Oczywiście młodsi i trochę starsi chórzyści również byli oklaskiwani. Były piosenki o wspólnym z rodzicami poznawaniu świata , o wszechwiedzącej mamie, o poszukiwaniu sensu życia przez nastolatków, o ich rozterkach i niepewności a także piosenki zachęcające do refleksji nad życiem i wyborami . Niespodzianką był wokalny popis Nicoli , absolwentki naszej Szkoły . Jej wykonanie przepięknej, pełnej ciepła ,,Kołysanki dla mamy” wzbudziła ogromny podziw.
Każdy z uczniów włożył w swój występ całe serce .
18
Wycieczka rowerowa
W poniedziałek odbyliśmy wycieczkę rowerową z Konotopu do mostu kolejowego w Stanach. Trasa prowadziła ścieżką rowerową, otoczoną lasami i polami, co pozwoliło cieszyć się spokojem i pięknem lubuskiej przyrody.
Pierwszy przystanek zrobiliśmy w sklepie Dino, gdzie urządziliśmy krótką przerwę na lody. To był idealny moment na ochłodę i nabranie sił przed dalszą drogą.
Kolejnym ważnym punktem był piknik przy ścieżce rowerowej w okolicach dawnego dworca kolejowego w Lipinach. Rozłożyliśmy kocyk, zjedliśmy drobny prowiant, a dzieci mogły pobawić się na pobliskim placu zabaw, korzystając z huśtawek i innych atrakcji.
Po odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę i dotarliśmy do celu – malowniczego mostu kolejowego w Stanach. To miejsce zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Chwila relaksu nad rzeką i wspólne zdjęcia i powrót do Konotopu zakończyły naszą rowerową przygodę.
Wycieczka była udana, pełna ruchu, śmiechu i wspólnie spędzonego czasu. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni i już myślimy o kolejnym wypadzie.
35
Apteczka pierwszej pomocy- zajęcia
W klasie II oraz III odbyły się zajęcia na temat apteczki i udzielania pierwszej pomocy ,które mają na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach nagłych. Uczniowie uczą się, co znajduje się w apteczce, do czego służą poszczególne przedmioty (np. plaster, bandaż, rękawiczki jednorazowe), oraz jak i kiedy ich używać.
Podczas zajęć dzieci poznają również podstawowe kroki udzielania pierwszej pomocy – jak wezwać pomoc, jak zatamować drobne krwawienie czy jak zadbać o bezpieczeństwo własne i osoby poszkodowanej. Zajęcia są prowadzone w formie zabawy, ćwiczeń praktycznych i scenek, co pomaga najmłodszym lepiej zrozumieć temat i zapamiętać najważniejsze informacje.To bardzo ważne, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedzialności i odwagi w niesieniu pomocy innym.
7
Zapraszamy na "Mam talent"
Wizyta w Banku Narodowym - uczymy się o pieniądzach
W ramach programu "Teach Your Kid Money"oraz Dnia Dziecka uczniowie klas I–III wybrali się do Banku Narodowego w Zielonej Górze, gdzie wzięli udział w ciekawych i pouczających warsztatach edukacyjnych na temat pieniędzy.Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje bank, jaki kiedyś płacono, jak rozpoznawać różne nominały i dlaczego warto rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Spotkanie z pracownikami banku było nie tylko inspirujące, ale też dostosowane do wieku najmłodszych – nie brakowało interaktywnych elementów,konkursów i ciekawostek.
Po warsztatach udaliśmy się do McDonald’s, gdzie zrealizowaliśmy specjalne karty płatnicze, które otrzymaliśmy w ramach wcześniejszych zajęć profilaktycznych.Nie brakowało emocji i uśmiechów !
To była wartościowa lekcja edukacji finansowej , ale też świetna okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu poza szkołą.
57
„Książkowy Kalejdoskop: Tydzień Czytelniczych Inspiracji”
Z okazji połączenia Tygodnia Bibliotek oraz Światowego Dnia Książki nasza społeczność szkolna wzięła udziału w wyjątkowym święcie literatury – „Książkowy Kalejdoskop: Tydzień Czytelniczych Inspiracji”. W trakcie tygodnia odbyły się różnorodne działania promujące czytelnictwo:
-
Czytanie na boisku – wspólna plenerowa akcja czytelnicza dla wybranych uczniów
-
Zakładka z książką w tle – warsztaty tworzenia zakładek promujących ulubione lektury i samodzielnie napisane krótkie rekomendacje.
-
Zagadki czytelnicze – codzienne łamigłówki i quizy związane z książkami, autorami i bohaterami literackimi.
-
Filmowe kadry książek dla klas VI-VIII – konkurs na krótki film promujący zalety czytania książek oraz recenzję wybranej pozycji literackiej, tworzony z wykorzystaniem edytora wideo.
Wydarzenie miały na celu nie tylko rozwijanie pasji czytelniczych, ale również kształtowanie kreatywności, współpracy i umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
14Wyróżnienia konkursowe:
Klasa VI
Lena D.
Klasa VII
Julia P.
Klasa VIII
Dana P.
Kevin T.
Poniżej prezentujemy wyróźnione filmy.
-
Zaproszenie
Realizacja programu "Ratujmy i uczmy ratować" w klasach I-III
Realizacja programu "Ratujemy i uczymy ratować" w klasie 2
Uczniowie klasy drugiej przystąpili do cyklu zajęć w ramach programu WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Celem programu jest uwrażliwienie dzieci na krzywdę innych oraz rozwijanie umiejętności niesienia pomocy w sytuacjach tego wymagających.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie uczyli się przede wszystkim dbania o własne bezpieczeństwo. Zajęcia obejmowały także naukę sprawdzania stanu poszkodowanego oraz ułożenia go w pozycji bezpiecznej. W kolejnych spotkaniach dzieci poznają następne etapy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, co pozwoli im na zdobycie cennych umiejętności pomagania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
16W naszej klasie rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy. Dowiedzieliśmy się, że każdy – nawet dziecko – może pomóc komuś w potrzebie. Podczas zajęć uczyliśmy się, co robić, gdy ktoś zemdleje albo nie reaguje. Ćwiczyliśmy wspólnie układanie osoby w pozycji bezpiecznej. To specjalny sposób ułożenia ciała, który pomaga osobie oddychać i zapobiega zadławieniu. Działo się to z zachowaniem ostrożności i pod okiem nauczyciela. Teraz wiemy, że nawet mała pomoc może uratować życie!
29
Archiwum Aktualności