• Lista galerii

• Deutsch lässt sich mögen! Niemiecki da się lubić!

22.03.2022

Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie koniecznością. To okno na świat w sensie kulturowym, technicznym i intelektualnym. Nauka języków obcych daję większą możliwość zrozumienia, świata, podnosi atrakcyjność na rynku pracy, a co za tym idzie otwiera możliwości znalezienia ciekawszej pracy i życia w innym ciekawym kraju. Umiejętność porozumiewania się w różnych językach umożliwia uczestniczenie w życiu kulturalnych ludzi z innych krajów, słuchanie muzyki, poznawanie literatury, czytanie prasy, oglądanie telewizji w oryginalnym języku, zawieranie nowych przyjaźni i znajomości, a podróżowanie staje się łatwiejsze, gdy nie musimy pokonywać bariery językowej. Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach: „Ist ein Muss” jest koniecznością. Znajomość dodatkowego drugiego języka: „Ist ein Plus” jest dodatkowym atutem.

Jeśli zna się już język angielski, nauka języka niemieckiego może okazać się łatwa. Oba te języki należą do grupy języków germańskich, co oznacza, że mają wiele wspólnych cech. Odnosi się to do leksyki, czego doskonałym przykładem są bardzo podobne nazwy miesięcy albo kolorów. Również gramatyka może stać się nieco prostsza, jeśli ktoś wie ile czasów występuje w języku angielskim. Uczniowie wykazują większe zainteresowanie nauką poprzez działanie lub zabawę. Jedną z form takiego działania jest metoda  projektów wyrażająca się min. w przygotowaniu plakatów, kolażu, prezentacji.

W tym roku uczniowie klas młodszych i starszych wzięli udział w mini projekcie pt.:

„Deutsch lässt sich mögen”. Uczniowie klas I-III przygotowali prace plastyczne, przedstawiające ulubione zabawki: Meine Spielsachen, ulubione gry i zabawy: Ich spiele gern…/Auf dem Sportplatz, ulubione zwierzęta: Mein Lieblingstier ist …, ulubione przysmaki…Ich mag ….

Klasa IV przygotowała plakaty przedstawiające przybory szkolnei drzewa genealogiczne: Meine Schulsachen, Mein Familienstammbaum, co pomogło uczniom w utrwaleniu nowopoznanego słownictwa.

Klasy VII – VIII wykazały się znajomością TIK i przygotowały prezentacje komputerowe z wykorzystaniem programu PowerPoint. Uczniowie klasy VII przedstawiali w języku niemieckim, w formie prezentacji jak wygląda ich dzień powszedni: Mein Tag. Dodatkową trudnością było przygotowanie zdań w wcześniej poznanym czasie przeszłym Perfekt. Natomiast uczniowie klasy VIII zajęli się ochroną środowiska i przygotowali prezentację pt: Umweltschutz, przedstawiające w języku niemieckim, w jaki sposób należy chronić środowisko i jakie są konsekwencje postępowania szkodliwego dla środowiska.  Najciekawsze prace i prezentacje można podziwiać na stronie internetowej szkoły.

Małgorzata Spała

08.03.2022

Każdego roku 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W 1952 w stolicy Bangladeszu Dhaka doszło do protestów, zginęło wówczas 5 studentów. Protestujący domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. UNESCO na pamiątkę tych wydarzeń ustanowił dzień 21 lutego Dniem Języka Ojczystego.

W naszej szkole po raz kolejny odbyły się obchody tego ważnego dnia. Jako świadomi użytkownicy języka polskiego, zdajemy sobie sprawę, że to jak mówimy i jak piszemy określa nas jako Polaków i wpływa na kształt polszczyzny. W ramach tego dnia uczniowie zostali wprowadzeni w historię obchodów Dnia Języka Ojczystego, a następnie wykonywali zadania przygotowane przez nauczycieli, świetnie się przy tym bawiąc. W potyczkach językowych mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też wiele się nauczyć. Chętni uczniowie wykonali plakaty.

Dzień Języka Ojczystego upłynął w wesołej atmosferze, a my będziemy kontynuować zmagania z językiem polskim na co dzień, a także za rok – podczas kolejnej edycji.

Ewa Boguszewicz, Kamila Kowalczyk

• Zbiórka dla Ukrainy!!!

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

W obliczu wojny Ukraina potrzebuje pomocy, dlatego nasza szkoła pragnie przyłączyć się do zbiórki organizowanej pod patronatem Urzędu Gminy w Kolsku! Zachęcamy do przynoszenia darów, które zostaną przekazane ofiarom wojny w Ukrainie.

Dary można zostawiać w szkole do czwartku 03 marca, następnie trafią do koordynatorów zbiórki w Urzędzie Gminy.

Bądźmy solidarni z Ukrainą!!!

Dyrektor i pracownicy Zespołu Edukacyjnego w Konotopie

ZBIERAMY DLA UKRAINY

Wójt Gminy Kolsko informuje, że w dniach od 01.03.2022r. do 03.03.2022r. zostanie przeprowadzona zbiórka produktów i środków, które będą przekazane osobom oczekującym na przejściach granicznych i Ukrainie.

Miejsca i godziny zbiórki:

• KOLSKOSala Gminnego Domu Kultury – od 8.00 do 18.00

• KONOTOPŚwietlica wiejska – od 8.00 do 18.00

Osoby odpowiedzialne za zbiórkę:

Pani Elwira Tomaszewska, tel. (068) 352 11 16, przy udziale Pani Ewy Jaskulskiej – sołtys Kolska oraz Pani Elżbiety Szymczak – sołtys Konotopu.

Poniżej zamieszczamy wykaz najbardziej potrzebnych produktów i środków, które będą zbierane:

• ODZIEŻ I OKRYCIA:

- koce zwykłe i termiczne,

- śpiwory,

- płaszcze przeciwdeszczowe.

• ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI:

- płyny do kąpieli, pod prysznic, mydło,

- dezodoranty,

- pasty i szczoteczki do zębów,

- grzebienie,

- bielizna damska, męska, dziecięca,

- podpaski,

- pampersy,

- pieluchy dla dorosłych,

- papier toaletowy i ręczniki papierowe,

- ręczniki (w tym z mikrofibry),

- worki na śmieci,

- środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji,

- maski filtrujące lub jednorazowe.

• ŻYWNOŚĆ:

- żywność do szybkiego przygotowania (instant),

- batony,

- bakalie, orzechy,

- konserwy,

- makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,

• INNE:

- zapałki,

- baterie, powerbanki,

- oświetlenie, w tym latarki,

- świece,

- zestawy pierwszej pomocy.

Henryk Matysik

Wójt Gminy Kolsko